Jak działają jagody goji?

Owoce kolcowoju chińskiego, popularne jako jagody goji, są określane „czerwonymi diamentami”

Owoce kolcowoju chińskiego, popularne jako jagody goji, są określane „czerwonymi diamentami”. Kolcowój doszedł do Europy z własnych Chin. Wychodzi z grupy psiankowatych oraz w Polsce jest, jako roślina dekoracyjna. Ma jasnopomarańczowe bądź czerwone owoce. Chińczycy składają hołd jagodom goji w trakcie kilkodniowego odpustu ku czci flory. W tamtejszej medycynie owoce kolcowoju są dołączane prawie do wszystkiego leku.

Jagody goji – charakterystyka

Jagody goji to typ flory z grupy psiankowatych (https://www.bee.pl/9256-goji). Tak rzeczywiście określane są kolcowojem chińskim bądź pospolitym – jagody goji to jedynie nazwa komercyjna. Produkty wychodzą z Azji – zwłaszcza z Chin, Mongolii, Korei, Japonii i Tajwanu. Ze względu na czystość powietrza i brak jakichś zabrudzeń syntetycznych za najlepsze uważane są jagody wzrastające w dolinach tybetańskich i Himalajach. Owoce goji można napotkać też w klimacie podzwrotnikowym, np. w Tajlandii. Jagody goji są własnym zarzewiem białka, jakie ma 18 ważnych glikoli. Prócz owego w skład owoców wchodzą: nienasycone kwasy tłuszczowe z klasy omega-6 i witaminy: C, B oraz E.

Jagody Goji: uprawa

Kolcowój chiński można z przeznaczeniem uprawiać w ogrodzie przydomowym czy na posesji. Roślina jest wytrzymała na chłód, lecz również na suszę lub dużą temperaturę, natomiast również skażenie powietrza. Likwiduje również zbytnią wilgotność. Kolcowój chiński nie ma dużych oczekiwań uprawowych. Najlepiej uprawiać jagody Goji na ziemiach wydajnych oraz przepuszczalnych. Roślina nie znosi podłoża gliniastego, ciężkiego oraz miękkiego. Każdej wiosny należy ją obciąć, żeby się lepiej rozkrzewiła. Miejsce do uprawy jagód Goji winno być doskonale nasłonecznione oraz ciepłe. Roślina owocuje w 2.–3. roku po posadzeniu.

Co mają owoce goji oraz jak wspierają organizm?

Niewielkie czerwone owoce goji są możne w witaminę C, żelazo, selen, cynk i witaminy z klasy B (B1, B2, B6). Dzięki doskonałej ilości witaminy C jagody goji wspierają wytrzymałość systemu. Żelazo zamknięte w goji umożliwia podtrzymać odpowiedni stan hemoglobiny we krwi. Goji mają dodatkowo dużo beta-karotenu i zeaksantynę oraz luteinę, jakie wspierają wzrok. Jagody goji to też odpowiednie zarzewie błonnika, jaki poprawia funkcję systemu trawiennego, więc produkty kolcowoju są zalecaną przekąską dla osób chorujących na zaparcia oraz odchudzających się. Jagody goji mają niezwykle mnóstwo ważnych elementów. Są możne w witaminę C, witaminy z klasy B i istotne mikroelementy: wapń, potas, żelazo, cynk lub selen. Są idealnym zarzewiem białka, kwasów omega-3 i tłuszczów nienasyconych. Odnajdziemy w nich też aż 18 glikoli (w tymże owe, jakich nasz system nie jest w stanie samodzielnie stworzyć).

Background obraz autorstwa luis_molinero - www.freepik.com